Kayar Kapı Motoru

Kapı Motoru Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle alacağınız Kayar kapı motorunun, markasına değil, motoru satan firmanın garantisi ve teknik servis hizmeti önemlidir. Günümüzde bir kaç el aletleri alarak ve en kalitesiz motorları uygun fiyata satan dükkanı olmayan seyyar satıcılar ve ya referansları kötü olan firmalar, bu işte en yanlış tercihtir. Bir problem anında muhatap bulunmaması durumunda size daha maliyetli hale gelmektedir. Kurumsal bir kimliği olmadığı için kanunen hakkınızı da arayamazsınız. Kapının ağırlığı ve kullanım yoğunluğu, kapı motoru seçiminde önemlidir. Ayrıca yedek parça ve kumanda fiyatı da bu konuda çok ödemlidir. Motor sistemi almadan önce kapının açıldığı noktaya 220v elektrik tesisatı çekilmelidir. Bu tesisatı kapı firmaları çekmemelidir. Aksi halde binaya bağlı elektrik panosunda yangın çıkma riski vardır. Bu işi elektrikçinin yapması hem kanunen hem de gerçekte daha önemlidir. Bir diğer hususta, emniyet fotoseli takılacak olduğu için fotosel kablosunun geçeceği yer, Kayar kapı motorunun takıldığı yerden kapının kapandığı yere kadar bir boru hattı çekilmelidir. Eğer boru hattı çekme imkanı yoksa küçük bir fiyat farkı ile kablosuz emniyet fotoseli de kullanılabilir.

Mutlaka Araştırın

Firma kalitesi ve hizmetleri

Ürün Bulunabilirliği

Kapınıza Uygun Motor Nasıl Belirlenir?

Bu konuda öncelik kapının ağırlığı ve kullanım yoğunluğu dur. Eğer günlük 1 ile 20 kez açılacak bir oto park ise 400 kg luk motor yeterli olur . Bu arada kapı ağırlaştıkça motoru büyütmeniz gerekir. Kapınızın mekanik durumunu mutlaka kontrol etmeniz gereklidir. Teker bilyası bozulmuş olabilir, denge tekerleri eskimiş veya ray sistemi bozulmuş olabilir. Motor takılabilmesi için kapıyı elinizle rahat bir şekilde itebilmeniz gerekir. Kayar kapı motoru sipariş vermeden önce elektirik alt yapısını mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca emniyet fotoseli için elektirikçinize ray altına boş kablo borusu çektirmeniz gerekmektedir. 

Kapı motorları belirli sistemlerle çalışabilmektedir. Bunlar ;

Kumandalı sistemler, plaka tanımalı sistem, Hgs geçiş sistemi, butonlu sistem, Gsm kontrol sistemi, şifre ve kart sistemi gibi daha bir çok sistem ile kapınızı kontrol edebilirsiniz

 

Hangi Kapı Motoru Markası Daha İyi ?

Türkiye genelinde en çok tercih edilen markalar eskiden Çin malı motorlardı. Zaman geçtikçe kullanım ömrü 1 yıla kadar düşen bu motorlar artık tercih edilmez oldu Günümüzde İtalyan malı olan markalar daha çok tercih edilmektedir. Çin malı markalar yedek parça ve kumanda fiyatlarında daha uygun fiyatlı olmasından dolayı başlangıçta kulağa hoş gelmektedir, ama kullanım ömrü çok daha kısa olunca, tercihler avrupa ürünlerine yönelmektedir. Çin malı motorlar, sistem itibariyle daha basit bir yapıya sahip olduklarından dolayı, (AC Motor) daha fazla ısınma yaparlar, 120 derece sıcaklığa ulaştıklarında motor yanmamak için kendini kapatır ve kullanım dışı kalır. Hava sıcaklığına göre de bu süre çok fazla veya çok kısada olabilir. Antalya gibi sıcak illerde motor normalden daha çabuk ısındığı için 8 veya 10 defa ardarda çalıştırılırsa korumaya geçer ve 20/30 dk sonra tekrar çalışır. O yüzden çok yoğun  yerlerde tavsiye edilmezler. Ayrıca sıkışma emniyeti çin malı motorlarda bulunmaz , bu da büyük bir emniyet riski taşır (Örnek bir video görmek için tklayın). İtalyan malı motorlar daha fazla özellik sunmakla beraber daha gelişmiş motor yapısı ve daha güvenli bir kullanım sağlamaktadırlar.  Genellikle 24 DC akımlı motor sistemine sahiplerdir. 24 DC motorlar AC motorlara göre 10 kat yoğun kullanılabilirler ve ısınmazlar, ayrıca DC motorlar çok az elektrik tüketimi yaparlar. Bazı DC Motorlarda sıkışma emniyeti bulunmaktadır. Avrupa da üretilmelerinden dolayı da hem kalite olarak yüksek hem de  fiyat olarak da yüksek rakamlara satılırlar. Yedek parçası ve kumandası da diğer (Çin malı) motorlara göre biraz yüksek fiyatlıdır. 

Bünyemizde bulunan İtalyan malı Motorlar TAU, BFT, Nice,  markalarıdır.

Motor Modellerimiz

T-ONE 4 B

24V DC MOTOR 4OO KG

T-ONE 6 B

18V DC MOTOR 6OO KG ENKODERLİ

T-ONE 5 E

220V AC MOTOR 5OO KG

T-ONE 8 E

220V AC MOTOR 8OO KG

T-ONE 8 B (HIZLI)

24V DC MOTOR 8OO KG ENKODERLİ

T-ONE 1000 B

18V DC MOTOR 1000 KG ENKODERLİ

T-ONE MASTER (HIZLI)

24V DC MOTOR 12OO KG ENKODERLİ

T-ONE MASTER 20 QRAK

220V AC MOTOR 2000 KG

TÜRKİYENİN TEK KOPYALANAMAYAN KUMANDASI

About

blank

You may also like...

Comments are closed.